Pages Navigation Menu

2002 U.S. International Kuoshu Championship Results

Competitor of Year Awards
Youth Female Competitor of the Year
Sue-Ling LiOther nominees:Marie LeeJuana Pei
Youth Male Competitor of the Year

Collin LeeOther nominees:
Melvin HsiehSamson Lee

Teen Female Competitor of the Year

Catherine EbertOther nominees:Kimberly EvansTammy LeeHelen Li

Teen Male Competitor of the Year
Yi Fei LawOther nominees:
Lauren Canas
Jonathan Chung
Adult Female Competitor of the Year

Miriam Nakano

Other nominees:Li Ling LiLei Ann Resurreccion

Adult Male Competitor of the Year
Phu BuiOther nominees:
Jesse Guzzetti
Nicholas Yang
Female Internal Competitor of the Year
Christine RiceOther nominees:
Hansie Wong
Male Internal Competitor of the Year
John GreenOther nominees:
Sean GibbonsAvi Schneier
Female Lei Tai Competitor of the Year
April NordmanOther nominees:
Morgan MaloneMichelle Brown
Male Lei Tai Competitor of the Year
Wanderlay LucasOther nominees:
Matthieu GodboutCladio MartinezDavid Patterson


Team Awards

Wang Cheuh Jen Cup
Richard Lee’s East West Bok Fu Do (Alamo, California)
Lei Tai Team Trophy

Glen Wilson’s Fire Dragon Academy (Orlando, FL)

Canadian Kuoshu (Canada)

Brazil Kuoshu (Brazil)

Forms Team Trophy

Richard Lee’s East West Bok Fu Do (Alamo, CA)

Wah Lum (Boston, MA)

Sai Guam Dau (New York, NY)

Lei Tai Full Contact Fighting

Women’s Middle C weight division (115 lbs. and under)
1. Miriam Nakano
2.   Kalaane Lemyne
Women’s Middle B weight division (115.1 lbs. to 125 lbs.)
1. Michelle Brown
2. Josephine Louie
Women’s Middle A weight division (125.1 lbs. to 136 lbs.)
1. Tyler Carter
2. Melanie Dumont
3. Morgan Malone
4.   Wendy Campbell
Women’s Heavy B weight division (136.1 lbs. to 155 lbs.)
1. Lyn Adams
2. Jennie Mitchell
Women’s Heavy A weight division (155.1 lbs. and above)
1. April Nordman
2. Greta Hicks
3. Susan Rexford

Men’s Light A weight division (120 lbs. and under)

1. Simon Rodrequez
2. Andy Grindrod
3.   Phunsak Thiennviboon
Men’s Middle C weight division (120.1 lbs. to 135 lbs.)
1.  Raul Angle Hernando
2.  Samuel LaVerriere
3.  Giancarlo Cecco
2.  Mihnduc Kimba Tieu
Men’s Middle B weight division (135.1 lbs. to 145 lbs.)
1.  Carlos Wagner Da Rosa
2.  Ronnie Russel
3.  Adam Belanger
4.  Elijah Adams
Men’s Middle A weight division (145.1 lbs. to 155 lbs.)
1.  Jean Marie Petit Homme
2.  Wanderlay Lucas
3.  Julien Dumont
4.  Rich Galicia-Wilson
Men’s Heavy C weight division (155.1 lbs. to 170 lbs.)
1.  James Peterson
2.  Jesse Hernandez3.  Eric Mullis4.  Benjamin LeClerc
Men’s Heavy B weight division (170.1 lbs. to 180 lbs)
1.  Antonin Ladet
2.  Matthew Williams
3.  Jim Gwak
4.  David Vega
Men’s Heavy A weight division (180.5 lbs. to 187.5 lbs.)
1.  David Patterson
2.  William Reyes
3.  Bobby Cusack
4.  Micheal Locane
Men’s Superheavy weight divison (188 lbs. to 204.5 lbs.)
1.  Stevem Jungman
2.  Seth Finlayson
3.  Thomas Bongaerts
Men’s Infinite weight class (205 lbs. and above)
1.  Patrick Brady
2.  Phil Busler
3.  Sean Sharp
4.  Gamel Spencer

 

Adult Advanced Form Division

Wushu Chang Chuan (Men)
  1. Alex Huynh
  2. Joshua Stephens
  3. Alexander Lo
  4. Y. Chan
Wushu Chang Chuan (Women)
  1. Paula Amidani
  2. Jo-Hannah Fitzwater
Wushu Nan Chuan (Men)
  1. Joshua Stephens
  2. Elisaldo Meades Cordeiro
Wushu Nan Chuan (Women)
  1. Paula Amidani
Kung Fu Northern Style (Men)
  1. Andrew Smith
  2. Yi Fei Law
  3. George Divanis
  4. Richard Thibodeau
Kung Fu Southern Style (Men)
  1. Mitch Mayberry
  2. Darly McFarley
  3. Landon Martin
  4. Chris Woodrow
Kung Fu Southern Long Fist (Men)
  1. James Whitley
  2. John Delgado
  3. Gibran Bakhshi
  4. Nino Malong
Kung Fu Northern (Women)
  1. Lei Ann Resurreccion
  2. Morgan Malone
  3. Vy Duong
  4. Miriam Nakano
Kung Fu Southern (Women)
  1. Li-Ling Li
  2. Yuk Yee Li
  3. Nelly Yusupova
  4. Jasmine Moran
Northern Praying Mantis (Men)
  1. Wei Jen Su
  2. Greg Zoganas
  3. Louis Pang
Northern Praying Mantis (Women)
  1. Lei Ann Resurreccion
  2. Aimee Jurewicz
  3. Morgan Newman
  4. Morgan Malone
Pa Chi Chuan (Men)
  1. Wei Jen Su
  2. Matthew Sacks
  3. Brian Moeller

 

Adult Intermediate Form Division

Wushu Chang Chuan (Men/Women)
  1. Jason Huang
  2. Jason Rotumo
  3. Sheauling Luong
  4. Daiana DaCruz Nascimento
Wushu Nan Chuan (Men/Women)
  1. Anthony Roberts
  2. Carlos Rosa
Northern (Men)
  1. Bill Thorpe
  2. Ryan Cam
  3. Edward Hutton
  4. Keane Glenn
Southern Long Fist (Men)
  1. Irimeo Flores
  2. Wai May
  3. Brandon Campbell
  4. Thomas Misner
Northern Praying Mantis (Men)
  1. Bruce Hung
  2. Nicholas Montera
  3. Bill Thorpe
  4. Nicholas Chan
Pa Chi Chuan (Men)
  1. Cary Kung
  2. Bruce Hung
  3. Brandon Campbell
  4. Thomas Misner
Northern Praying Mantis (Women)
  1. Angela Caron
  2. Cynthia Siu
Northern (Women)
  1. Sheauling Luong
  2. Nicole Moritz
  3. Ainhoa Perez-Diez
  4. Wendy Campbell

 

Adult Beginner Form Division

Wushu Chang Chuan (Men)
  1. Kristopher Caya
  2. Steve Leonen
Northern (Men)
  1. Anthony Lim
  2. David Cheung
  3. Adam Shorah
  4. Marlon Violette
Southern  (Men)
  1. Steven Schrab
  2. Clayton Barrow
Southern Long Fist (Men)
  1. Jamil Alluch
  2. Anton Porch
  3. Benedict Bautista
  4. Robert Riston
Northern (Women)
  1. Amy Tran
  2. Tanya Johnson
  3. Xun Y Dong
  4. Deborah Moss
Southern (Women)
  1. Hiroke Shimoda
  2. Lisa Leonen
  3. Jammie Wolfe
  4. Angela Kambic

 

Senior Division

Form (Men)
  1. Jimmy Wilson
  2. Mehran Ebrahimi
  3. Conrad Blasko
  4. Andrew Hale
Form (Women)
  1. Miriam Nakano
  2. Jody Johnson
  3. Katherine Strissel
  4. Norma Futini
Weapon (Men)
  1. Conrad Blasko
  2. Douglas Rinie
  3. Melvin Roberts
  4. Karl Lancaster
Weapon (Women)
  1. Miriam Nakano
  2. Jody Johnson
  3. Katherine Strissel
  4. Norma Futini

Adult Advanced Weapon Division

Wushu Long Weapon (Men)
  1. Y Chan
  2. Alexander Lo
  3. Daniel Parsons-Moss
  4. Joshua Stephens
Wushu Long Weapon (Women)
  1. Paula Amidani
  2. Christina George
  3. Jo-Hannah Fitzwater
Wushu Short Weapon (Men)
  1. Alex Huynh
  2. Alexander Lo
  3. Y Chan
  4. Joshua Stephens
Wushu Short Weapon (Women)
  1. Paula Amidani
  2. Carol Wei
  3. Jo-Hannah Fitzwater
Wushu Open Weapon (Men/Women)
  1. Zhi Dan Li
  2. Y Chan
  3. Paul White
Kung Fu Staff (Men)
  1. Ron Wheeler
  2. Yi Fei Law
  3. James Whitley
  4. Andrew Smith
Kung Fu Spear (Men)
  1. Greg Zoganas
  2. Ron Wheeler
  3. Gibran Bakhshi
  4. Gary Chin
Kung Fu Broadsword (Men)
  1. Andrew Smith
  2. Greg Zoganas
  3. James Whitley
  4. Ron Wheeler
Kung Fu Straight Sword (Men)
  1. Ron Wheeler
  2. Sanjay Nair
  3. Yi Fei Law
  4. Gary Chin
Kung Fu Other Weapon (Men)
  1. Zhi Dan Li
  2. Greg Zoganas
  3. Wei Jen Su
  4. Yi Fei Law
Kung Fu Southern Long Weapons (Men)
  1. James Whitley
  2. Jason Ginsburg
  3. John Testino
Kung Fu Southern Short Weapons (Men)
  1. John Testino
  2. Vince Griffith
Kung Fu Long Weapon (Women)
  1. Lei Ann Resurreccion
  2. Miriam Nakano
  3. Nelly Yusupova
  4. Rachel Spake
Kung Fu Short Weapon (Women)
  1. Miriam Nakano
  2. Lei Ann Resurreccion
  3. Vy Dong
  4. Morgan Newman
Kung Fu Other Weapon (Women)
  1. Li Ling Li
  2. Miriam Nakano
  3. Lei Ann Resurreccion
  4. Katherine Strissel

Adult Intermediate Weapon Division

Kung Fu Short Weapon (Men)
  1. Bill Thorpe
  2. Keane Glen
  3. Cary Kung
  4. Michael Mooney
Kung Fu Long Weapon (Men)
  1. Nicolas Montera
  2. Tom Chavez
  3. Wai May
  4. Brandon Campbell
Kung Fu Weapon (Women)
  1. Sheauling Luong
  2. Wendy Campbell
  3. Angie Dominquez
  4. Nicole Moritz

Adult Beginner Weapon Division

Kung Fu Weapon (Men)
  1. Jamil Alluch
  2. Steven Frush
  3. Charles Carpenter
  4. David Cheung
Kung Fu Weapon (Women)
  1. Amy Tran
  2. Tanya Johnson
  3. Lisa Leonen
  4. Traci Lupetti

 

Chinese Kenpo Division

Adult Advanced (Men/Women)
  1. Maria Serrono
  2. Aimee Jurewicz
  3. Julianne Klein
  4. Jennie Mitchell
Youth Advanced (Boys/Girls)
  1. Collin Lee
  2. Eric Stamm
  3. Kevin Shultzman
  4. Adam Lathram
Adult Intermediate (Men)
  1. Tom Chavez
  2. Brian Fung
  3. Bobby Cusak
  4. Michael Siciliano
Adult Intermediate (Women)
  1. Angie Dominquez
  2. Natasha Worden
  3. Jennifer Schultz
  4. Danielle Kehrig
Youth Advanced Weapon (Boys/Girls)
  1. Collin Lee
  2. Adam Lathram
  3. Eric Stamm
  4. Mari Lee
Intermediate Weapon (Men/Women)
  1. Traci Lupetti
  2. Brian Fung
  3. Natasha Worden

Tai Chi Chuan Division

Yang Style Advanced (Men)
  1. Alexander King
  2. John Green
  3. James Harrington
  4. Brad Bauman
Yang Style Advanced (Women)
  1. Christine Rice
  2. Janet Emker
  3. Marilyn Matthews
Yang Style Intermediate (Men)
  1. T.C. Cooke
  2. Tom McCrossin
  3. Andrew Appello
  4. Sherwood Freeman
Yang Style Intermediate (Women)
  1. Lisa Schell
  2. Davis Jones
  3. Jatta Space
Yang Style Beginner (Men/Women)
  1. Ted Pogorzelski
  2. Benedict Bautista
  3. Chris Aul
  4. Richard Goad
Yang Style 50 years+ (Men/Women)
  1. Shyn-Ching Lo
  2. Wayne Hunt
  3. Barry Silverman
  4. Ben Ninmann
Guang Ping Style Advanced (Women)
  1. Marilyn Matthews
Cheng Man Ching Style Advanced (Men)
  1. Avi Schneier
  2. Kevin Fitch
  3. Harry Ruff
  4. Adam Resnick
Cheng Man Ching Style Advanced (Women)
  1. Joanne Chen
Cheng Man Ching Style Intermediate (Men/Women)
  1. Yung-Ling Pu
  2. Elizabeth Crefin
Chen Style Advanced (Men)
  1. Shyn-Ching Lo
  2. Vladimir Kutov
  3. George Divanis
  4. Barry Silverman
Chen Style Advanced (Women)
  1. Bronwen Hishikawa
  2. Christine Rice
Chen Style Intermediate (Men/Women)
  1. Mei Li
  2. Thomas Criden
  3. James Harrington
  4. Elaine Reinhardt
Other Style Tai Chi (Men)
  1. James Harrington
  2. Andrew Smeltz
  3. Ben Ninmann
  4. Jon Snow
Other Style Tai Chi (Women)
  1. Christine Rice
  2. Heather Kraut
  3. Jennifer Schultz
  4. Connie Osborn
Tai Chi Compulsory (Men)
  1. Brad Bauman
  2. Jon Snow
  3. Anthony Roberts
  4. Matthew Sacks
Tai Chi Weapon (Men)
  1. Lou McCrossin
  2. David Chen
  3. Andrew Smeltz
  4. Brad Bauman
Tai Chi Weapon (Women)
  1. Joanne Chang
  2. Allie Shaw
  3. Christine Rice
  4. Juli McGreevy

 

Pushing Hands Division

Pushing Hands — Men Infinite
  1. Robert Winslow
  2. Afaa Weaver
  3. Lex Nemzer
  4. Robert Martinez
Pushing Hands — Men Heavy
  1. Adam Resnick
  2. Harry Ruff
  3. Frank Mitchell
  4. Richard Ide
Pushing Hands — Men Middle
  1. Alex King
  2. John Delgado
  3. Bryan Prindiville
  4. Paul Nardelli
Pushing Hands — Men Light
  1. Dania Rosengurt
  2. Shyn-Ching Lo
  3. James Hesser
  4. Tony Widoff
Pushing Hands — Men Super Light
  1. Avi Schneier
  2. Cris Aul
  3. Andrew Smeltz
  4. Carlos Rosa
Pushing Hands — Women
  1. Jill Baso
  2. Jennifer Schultz
  3. Bronwen Nishikawa
Moving Step Push Hands — Men Infinite
  1. Robert Winslow
  2. Afaa Weaver
  3. Douglas Rinie
Moving Step Push Hands — Men Heavy
  1. Adam Resnick
  2. Harry Ruff
  3. Thomas Banquentes
  4. Richard Ide
Moving Step Push Hands — Men Middle
  1. John Delgado
  2. Alexander King
  3. Colin Barker
  4. Kevin Byrd
Moving Step Push Hands — Women
  1. Tiffany Chen
  2. Jennifer Schultz

Hsing I Chuan Division

Hsing I Chuan Advanced (Men)
  1. Alexander King
  2. Robert Martinez
  3. Neil McManus
  4. George Divanis
Hsing I Chuan Advanced (Women)
  1. Christine Rice
  2. Norma Futini
Hsing I Chuan Intermediate (Men/Women)
  1. T.C. Cooke
  2. Mei Li
  3. Cary Kung
  4. John Cosma
Hsing I Weapon (Men/Women)
  1. Cary Kung
  2. Bob Feldman

Pa Kua Chang Division

Pa Kua Chang Advanced (Men)
  1. Matthew Sacks
  2. George Divanis
  3. Alexander King
  4. Neil McManus
Pa Kua Chang Advanced (Women)
  1. Marit Remberg
  2. Christine Rice
Pa Kua Chang Intermediate (Men/Women)
  1. Mei Li
  2. Daniel Parsons-Moss
  3. John Cosma
  4. Cary Kung
Pa Kua Chang Weapon (Men/Women)
  1. Cary Kung
  2. Bob Feldman
  3. Douglas Rinie
  4. Fred Raimsberg

Youth Form and Weapon Division

Teens 16-17 Years Advanced (Boys)
  1. Huey Do
  2. Lauren Canas
  3. Paris Preston
  4. Robert Bogolub
Teens 16-17 Years Intermediate (Boys)
  1. Justin Luong
  2. John Amsbary
  3. Jimmy Tran
  4. Zachary Dende
Teens 16-17 Years Intermediate (Girls)
  1. Jessica Maier
  2. Melodie Dampier
  3. Victoria Good
  4. Jasmin Matos
Teens 13-15 Years Advanced (Boys)
  1. Kevin Schutzman
  2. Greg Cohen
  3. Ben Simpson
  4. Melvin Li Hsieh
Teens 13-15 Years Advanced (Girls)
  1. Tammy Lee
  2. Kimberly Evans
  3. Emily Keidel
  4. Tiffany Johnson
Teens 13-15 Years Intermediate (Boys)
  1. Tuy-Quoi Tran
  2. Omar Ahmed
  3. Kasey Corless
  4. Jonathan Yam-Ting Shan
Teen 13-15 Years Intermediate (Girls)
  1. Helen Li
  2. Kathy Huynh-Phan
  3. Natasha Worden
  4. Kathy McCarty
Boys 10-12 Years Advanced
  1. Collin Lee
  2. Anibal Burga
  3. Samson Lee
  4. Darius Howard
Girls 10-12 Years Advanced
  1. Mari Lee
  2. Kelsey Huebler
  3. Monica Harrelson
Boys 10-12 Years Intermediate
  1. Christian Vega
  2. Shahaab Talaimojeh
  3. Demonte Peters
  4. Jeremy Robbins
Girls 10-12 Years Intermediate
  1. Sue-Ling Li
  2. Maggie Karls
  3. Courtney Schneider
  4. Audrey Olszewski
Boys 7-9 Years Advanced
  1. Kristian Leung
  2. Estefan Vega, Jr.
  3. Jair Crosson
Boys 7-9 Years Intermediate
  1. Bear Ma
  2. Nathan Hoffman
  3. Zayn Talaimojeh
  4. Gaudioso Sore
Girls 7-9 Years Intermediate
  1. Akeila Johnson
Youth Form under 7 Years
  1. Antonio Foster
  2. Austin Anderson
  3. Craig Mealie
Youth Long Weapons 16-17 (Boys)
  1. Lauren Canas
  2. Robert Bogolub
  3. Justin Luong
  4. Michael Roth
Youth Long Weapon 16-17 (Girls)
  1. Victoria Good
  2. Pamela Zai
Youth Short Weapon 16-17 (Boys)
  1. Lauren Canas
  2. Eric Stamm
  3. Huey Do
  4. Justin Luong
Youth Short Weapon 16-17 (Girls)
  1. Kimberly Muir
Youth Long Weapon 13-15 (Boys)
  1. Greg Cohen
  2. Kevin Shutzman
  3. Jonathan Yann-Ting
  4. Eric Stamm
Youth Long Weapon 13-15 (Girls)
  1. Tammy Lee
  2. Natasha Worden
Youth Short Weapon 13-15 (Boys)
  1. Melvin Li Hsieh
  2. Grant Harrelson
  3. Jonathan Pace
  4. Greg Bernstein
Youth Short Weapon 13-15 (Girls)
  1. Tammy Lee
  2. Helen Li
  3. Tiffany Johnson
  4. Sherry VanMeers
Youth Weapons 10-12 (Boys)
  1. Anibal Burg
  2. Samson Lee
  3. Jared Brenes
  4. Benjamin Hoffman
Youth Weapons 10-12 (Girls)
  1. Sue Ling Li
  2. Monica Harrelson
  3. Mari Lee
  4. Maggie Karls
Youth Open Weapons under 18
  1. Samson Lee
  2. Dat Phan
  3. Lauren Canas
  4. Ben Simpson
Youth Weapon 9 Years and Under
  1. Bear Ma
  2. Kristian Leung
  3. Nathan Hoffman
  4. Alan Zhao

Youth Wushu Division

Wushu Chang Chuan 13-15
  1. Diana Pei
  2. Rosemary Miller
  3. Sherri-Lyn Mercier
  4. Tencia Lee
Wushu Nan Chuan 13-15
  1. Lucus Smith-Horn
Wushu Chang Chuan 10-12 (Boys)
  1. Collin Lee
  2. Christopher Kite
  3. Even Floyd
  4. Noah Simon
Wushu Chang Chuan 10-12 (Girls)
  1. Tenya Lee
  2. Joana Pei
  3. Ashley Chung
  4. Victoria Liu
Wushu Chang Chuan 7-9 (Boys)
  1. Jonathan Le
  2. Kevin Fung
Wushu Nan Chuan 7-12 Years
  1. Collin Lee
Wushu Chang Chuan 7 Years and under
  1. Motya Gershunsky
Youth Wushu Long Weapon 13-15 (Boys)
  1. Andrew Pham
  2. Jonathan Chung
  3. Brandson Floyd
  4. Brian Fung
Youth Wushu Long Weapon 13-15 (Girls)
  1. Diana Pei
  2. Sam Kesecker
  3. Sherri-Lynn Mercier
  4. Betty Chang
Youth Wushu Short Weapon 13-15
  1. Diana Pei
  2. Betty Chang
  3. Sam Kesecker
  4. Tencia Lee
Youth Wushu Long Weapon 10-12 (Boys)
  1. Collin Lee
  2. Christopher Kite
  3. Evan Floyd
  4. Travis Strother
Youth Wushu Long Weapon 10-12 (Girls)
  1. Joana Pei
  2. Victoria Liu
  3. Tencia Lee
  4. Allison Walton
Youth Wushu Long Weapon 7-9
  1. Samantha Tsen
  2. Jonathan Le
  3. Kevin Fung
  4. Sandra Mosely
Youth Wushu Short Weapon 7-9
  1. Samantha Tsen
  2. Sandra Mosely
Youth Wushu Short Weapon 10-12
  1. Joana Pei
  2. Tencia Lee
  3. Ashley Chung
  4. Victoria Liu
Youth Wushu Long Weapon 7 and under
  1. Motya Gershunsky
Youth Wushu Open Weapon 15 and under
  1. Collin Lee
  2. Diana Pei
  3. Joana Pei

Youth Light Contact Fighting Division

Teens 16-17 Years Advanced (Boys)
  1. Michael Roth
  2. Paris Preston
  3. Pete Sanchez
  4. Robert Bogolub
Teens 16-17 Years Intermediate (Boys)
  1. Juan Munoz
  2. Eric Stamm
  3. John Amsbury
  4. Tony LaValle
Teens 16-17 Years Intermediate (Girls)
  1. Pamela Zai
  2. Melodie Dampier
  3. Daiana Da Cruz Nascimento
Teens 13-15 Years Advanced (Boys)
  1. Ben Simpson
  2. Melvin Li Hsieh
  3. Julian Akino
  4. Chris Chakiris
Teens 13-15 Years Advanced (Girls)
  1. Tiffany Johnson
  2. Kimberly Evans
  3. Emily Keidel
Teens 13-15 Years Intermediate (Boys)
  1. Jin Ooi
  2. Daniel Siegel
  3. David Napier
Teens 13-15 Years Intermediate (Girls)
  1. Helen Li
  2. Brittany Davis
  3. Sherry Van Meers
  4. Natasha Worden
Boys 10-12 Years Advanced
  1. Jared Brenes
  2. Clinso Brumfield, IV
  3. Seth Hoffman
  4. Ben Hoffman
Boys 10-12 Years Intermediate
  1. Christopher Origlio
  2. Jordan Brenes
  3. Patrick MeKay
  4. Terry Robbins
Girls 10-12 Intermediate
  1. Sue Ling-Li
  2. Victoria Burnley
  3. Monica Harrelson
  4. Leah Eldred
Boys 7-9 Years Advanced
  1. Jair Crosson
  2. Estalon Vega
  3. Ayinda Cunningham
  4. Kristian Leung
Boys 7-9 Years Intermediate
  1. Jordan Roundtree
  2. Dylan Johannink
  3. Louis De Jesers
  4. Jason Grant
Girls 7-9 Years Intermediate
  1. Akeila Johnson
Boys under 7
  1. Craig Mealie
  2. Antonio Foster
  3. Austin Anderson
Girls under 7
  1. Anya Henry

Two Man Sets Division

Two Man Set Beginner
  1. Michael Keller and Steven Frush
  2. Amy Tran and Jimmy Tran
  3. Xun Y Dong and Irene Chui
  4. Thomas Hahn and Aaron Osborn
Two Men Set Intermediate
  1. Andrew Hall and Ryan Lam
  2. Michael Mooney and Spencer Attridge
  3. Timothy Radar and Kirby Thompson
  4. Justin Anderson and Jonathan Tissue
Two Men Empty Hand Set (Advanced)
  1. Moran Newman and Lauren Canas
  2. Cat Ebert and Mike Fox
  3. Marit Ramberg and Wei-Jun su
  4. Suzanne Huebler and Ryan Velivlis
Two Men Weapons Sets (Advanced)
  1. Florian Daumann and Thomas Schuman
  2. Morgan Newman and Lauren Canas
  3. Sanjay Nair and Sujay Nair
  4. Louis Panos and Ryan Velvlis
Youth Two Men Sets 16-17 Years
  1. Julian Akins and Mike Roth
  2. Paris Preston and Ben Simpson
  3. Eric Stamm and John Amsbury
  4. Correy Bahen and Kimberly Muir
Youth Two Men Sets 13-15 Years
  1. Collin Lee and Melvin Li Hsieh
  2. Zach Naayers and Gregory Cohen
  3. Adam Lathram and Eric Stamm
  4. Monica Harrelson and Grant Harrelson
Youth Two Men Set 12 Years and Under
  1. Collin Lee and Mari Lee
  2. Courtney Schneider and Kelsey Huebler
  3. Shahaab Talaimojeh and Zayn Talaimojeh
  4. George Formetta and Darius Howard
Youth Weapon Two Set 18 Years and Under
  1. Zach Naayers and Gregory Cohen
  2. Dat Phan and Helen Li
  3. Sam Lee and Tammy Lee
  4. Paris Preston and Ben Simpson

Adult Light Contact Fighting Division

Men Advanced Heavyweight
  1. Petros Zouzoulas
  2. Ben Middleman
  3. Melvin Roberts
  4. Enrique Delgado
Men Advanced Middleweight
  1. Richard Boki
  2. Mike Scarlato
  3. John Scaglione
  4. Pete ZipKin
Men Advanced Lightweight
  1. Jeff Hahn
  2. Eric Nicholson
  3. Le Truong
  4. Jeff Cross
Men Intermediate Heavyweight
  1. Michael Van Meers
  2. Jonathan Tissue
  3. Patrick McConnell
Men Intermediate Middleweight
  1. Kirby Thompson
  2. Michael Gentry
  3. Leonard Sungkono
Men Beginner
  1. Carlos Torres
  2. Kyle Gagnon
  3. Oscar Guevora
Women Advanced
  1. Aimee Jurewicz
  2. Angie Dominquez
  3. Marie Gabriel
  4. Brandi Manuel
Women Intermediate
  1. Nicole Moritz
  2. Stephanie Frank
Women Beginner
  1. Elizabeth Brooks
  2. Angela Kambic
  3. Doris Yee
  4. Jammie Wolfe

 

Weapon Free Fighting Division

Long Weapon (Men)
1. Patrick McConnell
2. Thomas Lu
3. Todd Starkey
Short Weapon (Men)
1. John Worden
2. Michael Van Meers
3. Bobby Cusak
4. Vincent Ford
Youth 16-17 Years (Boys)
1. Brian Quinlan
Youth 13-15 Years (Girls)
1. Eric Stamm
2. Natasha Worden
3. Adam Lathram
Youth 12 and under (Boys)
1. Collin Lee
Youth 12 and under (Girls)
1. Whitney Berch

Chi Sao/Shuai Chaio Divisions

Chi Sao Lightweight
  1. Blake Lowder
Chi Sao Welterweight
  1. Petros Zouzoulas
  2. Jeff Cross
  3. Landon Martin
Chi Sao Heavyweight
  1. Enrique Delgado
  2. Vince Griffith
  3. Ricky Gladden
Shuai Chaio Welterweight
  1. Wanderlay Lucas
  2. Patrick Hammond
Shuai Chaio Middleweight
  1. Adam Resnick
  2. John Salgado
Shuai Chaio Heavyweight
  1. Felix Ivanov
  2. Ted Giantini
  • Facebook
  • YouTube